Poszukaj w Google...

wtorek, 15 marca 2011

Windows Seven i bufor wydruku

Dzisiaj notka czysto technicza, naszpikowana informatycznym słownictwem, czyli klasyczne i łopatologiczne objaśnienie co zrobić kiedy Windows Seven nie chce nam czegoś wydrukować, a kolega drukuje bez problemu. Tak się bowiem składa że Microsoftowi udało się w Seven zaimplementować nowatorski błąd, który doskonale i do tego w losowo wybranych momentach - blokuje drukowanie. Robi to tak wyśmienicie że zazwyczaj nie pomaga restart komputera. Coś wspaniałego - udało im się spowodować że nie mogę już powiedzieć do użytkownika:
- A czy komputer był już uruchomiony powtórnie?
Co zazwyczaj załatwiało kwestię takich dziwnych błędów i mieliśmy czystego kompa. A tu niespodzianka.


A teraz na poważnie - w XP praktycznie nie zdarzało się aby padał lokalny bufor wydruku. Zazwyczaj zatykał się bufor na serwerze drukarek i tam trzeba było go czyścić. Awarię rozpoznawało się banalnie prosto - nikt niczego na niczym nie mógł wydrukować. W Seven zdarza się że przestaje drukować jeden, losowy komputer pracujący pod kontrolą tego "systemu operacyjnego". Należy wówczas wykonać poniższe czynności:
 • otworzyć w Panelu Sterowania opcję Drukarki
 • dwa razy kliknąć w drukarkę na którą zazwyczaj kierujemy wydruki
 • oczom naszym ukaże się bufor w którym zapewne wisi już całkiem spora kolekcja oczekujących na druk plików
 • kliknąć  w przycisk Start, odszukać Komputer i kliknąć na nim prawym klawiszem myszy
 • wybrać opcję Zarządzaj
 • kliknąć w Usługi i Aplikacje
 • kliknąć w Usługi
 • odszukać Bufor Wydruku
 • kliknąć nań prawym klawiszem myszy i wybrać Uruchom ponownie
Powyższe w 95% przypadków załatwia problem. Nawet powinny się wydrukować oczekujące dokumenty. Jeśli nie pomogło - ostatni punkt wykonujemy ponownie, ale nie więcej niż jeszcze dwa razy. Jeżeli nadal nie pomogło - teraz, w poczuciu świetnie wykonanej pracy - możecie zadzwonić do Help Desku.

Nie dociekałem natury problemu, nauczyłem się usuwać skutki. Na szczęście problem pojawia się na tyle rzadko że nie jest to nic upierdliwego, a użytkowników nauczyłem rozpoznawania i leczenia. Czują się jakby posiedli wiedzę tajemną i chyba  im z tym dobrze;-) No i jednak rozumieją że sami zrobią to szybciej (bo to w końcu proste jest) niż mają czekać na moje przybycie na białym koniu i ratunek. Czego i innym adminom życzę;-)

2 komentarze:

 1. XP też ten błąd się pojawia :)
  A może znasz rozwiązanie problemu polegającego na losowej niechęci "oddania" płyty przez napęd ? Nie ma znaczenia jaki producent napędu, jaka płyta. Pomaga restart systemu. Dotyczy Win XP Pro.

  OdpowiedzUsuń
 2. W XP tego nie spotkałem na taką skalę jak w Seven. Może z raz się zdarzyło. W Seven jest to na tyle częste w populacji kompów - że jak widać był to materiał na notkę.

  Co do CD - nie używam. Wyeliminowałem zasadniczo płyty - wszystko co potrzebne leży na serwerach.

  OdpowiedzUsuń