Poszukaj w Google...

sobota, 25 lipca 2009

Android i G1

Jak pochwaliłem sie w poprzednich wpisach - posiadłem G1 w Erze. G1 to pierwszy telefon z systemem operacyjnym od Google - osławionym Androidem. Jako że wcześniej używałem iPhone przez prawie dwa lata - troche bałem się nowego systemu. Głównie chodziło o przyzwyczajenie do obsługi palcem i kilkunastiu fajnych funkcji w iPhone. W sumie diabeł nie okazał się taki straszny, G1 dał się w miarę bezboleśnie oswoić;-) 

Co na plus dla G1? Przede wszystkim to że nie trzeba go łamać jak iPhone. Po prostu system umożliwia bezproblemową instalację oprogramowania i nie musi ono być "błogosławione" przez Google. Dzięki wymiennej karcie pamięci - dostęp do danych jest banalnie prosty - nie trzeba czarować jak w iPhone. Czytanie książek elektronicznych nie wymaga już podłączania się do urządzenia za pomocą sFTP i mozolnego przedzierania przez gąszcz drzewa plików, żeby odnaleźć katalog gdzie można włożyć ebooki. 

Co mnie zaskoczyło? Aktualizacja firmware. W iPhone po podłączeniu go do iTunes (kabelkiem) następowało sprawdzenie czy nie ma nowszego firmware. Jeśli było - pytał czy pobierać i instalować. Paczka ważyła około 200MB, sama instalacja też trochę zajmowała. G1 po wyjściu z salonu Ery miał soft v.1.1 - a w internecie było info że dostępny jest już v.1.5 - instalacja polegała na grzecznym czekaniu. Po około 5 godzinach od odpalenia nowiutkiego G1 - pojawiło się na ekranie info że jest nowy soft i czy instalować. Puknięcie w TAK, 5 minut i już. Soft pobiera się sam, nie obciąża to limitów transmisji GPRS, jeśli telefon jest w zasięgu WiFi - tym szybciej to zrobi. Paczka waży około 60MB. 

Muszę jeszcze wspomnieć o klawiaturze - w iPhone jest tylko wirtualna, wygodna w użytkowaniu, ale zajmująca pół ekranu. W G1 mamy fizyczną klawiaturę i wirtualną - podobnie jak w iPhone. Kiedy trzeba coś wpisać a fizyczna jest zamknięta - automatycznie pojawia się ekranowa. Rozsunięcie G1 powoduje wyłączenie ekranowej. Sam ekran równie dobry jak w iPhone, aczkolwiek mam wrażenie że minimalnie mniej czuły na dotyk. Rozdzielczość taka sama, jednak w G1 fizyczne rozmiary ekranu są minimalnie mniejsze.

Na uwagę zasługuje też w G1 obsługa widżetów. Na ekranie (są 3 wirtualne, w iPhone jest ich 8) można umieszczać ładne gadżety (widżety) informujące o aktualnej dacie, rzeczach do zrobienia, stanie beaterii, itp. Market (czyli Googlowy sklep z aplikacjami) jest pełny rozmaitych programów. Nieco niewygodnie się go przegląda z poziomu G1, ale jest na to sposób - strona www.cyrket.com - to zawartość Marketu do wygodnego przeglądania na zwykłym komputerze. 

Zanim zaczniemy jednak korzystać z cyrketu - wejdźmy do Marketu z G1 i zainstalujmy coś o nazwie:

Barcode Scanner

Po jego zainstalowaniu po prostu odpalamy i "fotografujemy" kod 2D na stronie. Podobnie jak kasjerka w markecie;-) Poniżej lista wyszperanych przeze mnie i wartych uwagi programów na Androida.

Program do backupu SMS
http://www.cyrket.com/package/tv.studer.smssync 
Automatycznie synchronizuje wychodzące i przychodzące sms z kontem gmail - zapisuje je jako emaile z etykietą SMS.

Czytadło do ebooków:
http://www.cyrket.com/package/com.jj.android
Bardzo szybko otwiera pliki txt, obsługuje plznaczki... 

Nawigacja GPS:
http://www.cyrket.com/package/gmb.APP
Umie po polsku...

Liczydło bajtów:
http://www.cyrket.com/package/net.jaqpot.netcounter
Zlicza przetransferowane dane, osobno dla GSM i osobno dla WiFi, ma konfigurowalne  alarmy.

Czytnik RSS z google:
http://www.cyrket.com/package/com.newsrob
Zacny i szybki, współpracuje z googlowym czytnikiem z konta gmail. Czyli całą konfigurację robimy w komputerze, a w G1 wygodnie czytamy.

Rozpoznawacz muzyki:
http://www.cyrket.com/package/com.shazam.android
Odpowiednik MiDoMi z iPhone - slucha 10s tego co leci z głośnika np. radia i zdradza nazwę wykonawcy;-) 

Astronomia:
http://www.cyrket.com/package/com.google.android.stardroid
Pozwala ustalić co to za gwiazda, gwiazdozbiór. Wykorzystuje położenie telefonu w przestrzeni, fajnie się nim sprawdza gwiazdy - wystarczy "popatrzeć poprzez telefon" na wybrany obszar nieba. 

Dzwonki:
http://www.cyrket.com/package/com.hlidskialf.android.tonepicker
Pozwala spersonalizować dzwonki, ustawić dowolne mp3, oraz zmienić dźwięk sms na inny niż istniejące w G1. Trochę dziwnię się go konfiguruje, ale działa...

Podróże:
http://www.cyrket.com/package/com.wikitude
Pokazuje co ciekawego jest w okolicy, pod warunkiem że obiekt ma w Wikipedii podane koordynaty GPS. W Polsce nie ma ich za dużo, ale np. są lotniska i wieże RTV ;-) 

Podróze c.d.:
http://www.cyrket.com/package/com.qype.radar
Wyszukiwarka knajp, pubow, barów, sklepów i diabli wiedzą czego jeszcze. Działa wyśmienicie - czerpie z www.qype.pl 

Podróże c.d. 
http://www.cyrket.com/package/pl.skyman.autobuser 
Polski program - doskonała nawigacja po warszawskiej komunikacji miejskiej. Działa to maleństwo rewelacyjnie. Z czasem ma byc dostępny dla innych miast.

Klient ssh
http://www.cyrket.com/package/org.connectbot
Coś dla adminów - bardzo dobry klient ssh - można konfigurować serwery zdalnie;-)

1 komentarz:

  1. hmm.. może kiedyś zakupie coś na androidzie, ale to coś będzie bez fiycznej klawiatury i być moze HTC Magic? ;) to się okaże.. a artykuł pierwsza klasa.

    OdpowiedzUsuń