Poszukaj w Google...

sobota, 25 lipca 2009

Piwko pszeniczne

Coś na rozluźnienie - czyli kilka łyków dobrego piwa. A dobre piwo - to piwo z małego browaru, nie skażone wielkoprzemysłowymi wynalazkami. Czyli żaden Żywiec, czy też Tyskie. Za to dobre piwko pszeniczne. Z pszenicznym piwem jest w Polsce ciekawa sytuacja - otóż ma malutki udział w rynku, mimo że w krajach zachodnioeurpejskich osiąga kilkanaście procent rynku. U nas powolutku przebija się na należne mu miejsce.

Dlaczego ma pod górkę? Głownie z powodu ceny. W Piotrkowie Trybunalskim jest browar Kiper - słynny z produkcji żółtych puszek z piwem Kiepskie. Browar ten ogólnie produkował różne wyroby piwopodobne, ale posiadał też linie produkcyjną dla piw pszenicznych. Linia ta czekała na swój czas. Aż się doczekała - powołano browar Cornelius do życia i wyprodukowano to: http://www.weizen.pl
Całkiem smaczne piwo pszeniczne, początkowo w rewelacyjnej cenie - w detalu poniżej 3 zł za bezzwrotną butelkę.  Cornelius zrobił bardzo udany produkt, który początkowo dostępny był raczej lokalnie. Ponieważ mieszkam w Warszawie, a w Piotrkowie Tryb. bywam czasem - wiedziałem o jego istnieniu, zdegustowałem i zacząłem szukać w Warszawie. Po pewnym czasie znalazłem - w Carrefour - za 5,99 zł. Szczęka mi spadła z wrażenia.
Lubię piwo, ale nie lubię być robiony w wała. Półlitrowa butelka tego piwa, wprost w browarze kosztuje w hurcie 3,09 zł (cena brutto). TAK!!! A Carrefour na pewno kupuje to w takiej ilości jednorazowo że płaci góra 2,60 - 2,70 zł za butelkę (też brutto, więc od tego dolicza jeszcze VAT). Ma więc ponad 100% marży. Nazwać to złodziejstwem to za mało.
Kiedy więc wybierzecie się do sklepu i będziecie dziwić się czemu piwa pszeniczne są tak drogie - znacie już odpowiedź. Piwo to piwo - dopóki nie będzie cygarem skręcanym na udzie kubańskiej dziewicy - składniki i proces technologiczny cenowo są podobne dla piwa typu lager i pszenicznego. No pszeniczne może być droższe od lagera o góra 10%. Reszta to marża producenta i sprzedawcy - po to żeby klient poczuł się elitarnie. I przepłacił przy okazji solidnie...

1 komentarz:

  1. Primator Weizen w Czechach kosztuje 15-18 CZK. Pszeniczne lane w knajpie tyle samo co lager. Zapraszam :D

    OdpowiedzUsuń