Poszukaj w Google...

wtorek, 28 lipca 2009

Android i kontakty

System Android ma cechę, których próżno szukać w Windows Mobile czy systemie iPhone'a. Jest to nieograniczona wręcz "customizacja" - czyli personalizowanie systemu. Możemy podmienić dowolny program na inny - w tym również klienta email, czy aplikację od obsługi kontaktów telefonicznych. Tego nie da się łatwo i naturalnie zrobić w systemach konkurencji - owszem można w nich zainstalować aplikację alternatywną, ale nie da się bezboleśnie odinstalować natywnej. Android pozwala nawet na usunięcie aplikacji Market - która to jest bramą do oprogramowania;-) 

Chciałem dzisiaj napisać o ciekawym zamienniku standardowej aplikacji do obsługi kontaktów i listy połączeń. Jest to program aContacts - do pobrania stąd http://www.cyrket.com/package/kz.mek.aContacts W stosunku do oryginalnego menedżera potrafi wyświetlać kontakty w postaci wyłącznie przypisanych do nich zdjęć. Jeśli zdjęcia nie ma - w ramce pojawia się imię i nazwisko. Ze względu na niezbyt duże rozmiary ramek - dłuższe nazwiska nie mieszczą się i program je obcina.



Nie jest to jednak zbyt duża wada. Jeżeli jednak komuś bardzo przeszkadza - można włączyć wyświetlanie w trybie listy - wówczas imię i nazwisko są obok zdjęcia. Jednak w tym trybie na ekranie mieści się jak widać mniej kontaktów.



Po naciśnięciu "przycisku" abc - możemy szybko zawęzić obszar poszukiwań do osób zaczynających się na konkretną literę. Pewną wadą w tej opcji jest ukrycie przycisków na dolnej belce - trzeba nacisnąć sprzętowy klawisz "cofnij" - trochę to niesystematyczne, ale mam nadzieję że twórca poprawi ten błąd.

Możliwość grupowania kontaktów jest póki co niedopracowana do końca - Android nie ma zaimplementowanej tej funkcjonalności w pełni, mimo że w gmailu kontakty można grupować, to podczas synchronizacji z telefonem - ta informacja nie jest przekazywana (do oryginalnego menedżera kontaktów w telefonie). Co ciekawe - nie są przekazywane grupy utworzone w koncie gmail. Bo jeżeli za pomocą aContacts powołamy do życia grupy w telefonie - są one w pełni synchronizowane z gmailem! Można nimi zarządzać z poziomu telefonu, lub konta gmail. Działa to nie do końca jeszcze poprawnie, są problemy z synchronizacją, ale jest to światełko w tunelu;-)

Bardzo sensownie w aContacts zrealizowano listę połączeń - można jednym kliknięciem przesortować ją według opcji: wszystkie połączenia, wychodzące, przychodzące, nieodebrane. Czytelne ikonki słuchawki informują o statusie połączenia. Brawo! Jeżeli zaś wyświetlimy podgląd szczegółów dowolnego kontaktu - możemy przefiltrować listę połączeń zawężając wyniki do tego kontaktu - jednym kliknięciem.

Ostatnią zakladką jest T9/Dial - tutaj można szybko wybrac numer pod który chcemy zadzwonić. Na zrzucie widać  że zacząłem wpisywać słowo Sylwia - podczas jego wpisywania system wyszukał osoby których imię lub nazwisko zawiera litery SYL. Oczywiście jeżeli moim celem nie było wyszukanie osoby z takimi literami, a tylko zadzwonienie pod znany numer - można to uczynić. To sprytny sposób połączenia wybierania numeru z szybkim wyszukiwaniem. 

Podsumowując - polecam tą aplikację jako wyjątkowo udany i co ważne - równie szybki zamiennik standardowego menedżera kontaktów i połączeń. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz