Poszukaj w Google...

piątek, 5 lutego 2010

Windows XP i błąd WLAN

Kilka razy w swojej karierze natknąłem się na sytuację gdzie po skonfigurowaniu połączenia WiFi w laptopie, w oparciu o zarządzanie połączeniami przez system Windows, co jakiś czas wyskakuje błąd. Komputer rozłącza się z siecią i przy trayu pojawia się dymek ze złowieszczym komunikatem:
"System windows nie może odnaleźć certyfikatu do zalogowania użytkownika w sieci (tu jej nazwa)"
Szukałem rozwiązania w wielu miejscach, użyłem nawet wyszukiwarki Microsoftu i nic;-( Na różnych forach znajdują się opisy problemu, ale rozwiązania jak na lekarstwo. Zgłębiłem więc zagadnienie i oto efekt w postaci notki;-)

Z moich badań wynika że problem dotyczy wyłącznie Windows XP z drugim Service Packiem. Zainstalowanie trzeciego - rozwiązuje problem;-) Jeśli jednak z jakichś powodów komputer musi mieć SP2 (specjalistyczne oprogramowanie itp.) - trzeba zresetować access point który daje WiFi dla tej maszyny. Bowiem problem tkwi w samej współpracy komputera z AP. Ustaliłem że najczęściej dotyczy on urządzeń Linksysa. Mam u kilku klientów kilka identycznych urządzeń i tam komunikat się pojawiał. Początkowo właśnie resetowałem konfigurację AP i ponownie ręcznie konfigurowałem urządzenie. Jednak napotkałem w którymś momencie oporną bestię. Nie pomagała żadna zmiana nazwy SSID, ani typu zabezpieczeń. Oczywiście wyłączenie zabezpieczeń skutkowało pełną współpracą, ale nie o to chodzi;-) Pomogło dopiero podniesienie SP do wersji trzeciej. Oczywiście bez SP3 komputer współpracował bez zająknienia z innymi AP.

Ostatnią metodą rozwiązania problemu bez instalacji SP3 lub zmiany AP - jest zainstalowanie w systemie Windows programu do zarządzania sieciami bezprzewodowymi, napisanego przez producenta karty WiFi wbudowanej w komputer. Wyłączamy wówczas obsługę WiFi przez Windows i problem znika. Niestety nie do wszystkich kart istnieją takie programy zarządzające.

Podsumowując - mamy trzy drogi do wyboru. Nie ma potrzeby reinstalacji Windows, co niektórzy w geście rozpaczy czynią, bo wcale nie daje to gwarancji powodzenia. Myśleć i działać;-)

8 komentarzy:

 1. Wystarczy sprawdzić parametry sieci i wyłączyć autoryzację przez IEEE 801.X (ustawienia zaawansowane we właściwościach połączenia). Problem bierze się stąd że najpierw ktoś próbuje wbić się za pomocą WPA jeśli sieć jest szyfrowana WEPem.

  Podsumowując - myśleć....

  OdpowiedzUsuń
 2. wyłączenie autoryzacji nic nie pomogło ...
  przykro mi... ale to chyba nie to

  OdpowiedzUsuń
 3. mi pomogło :) thx;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi pomogła zmiana szyfrowania (Encryption) w acces poincie z WPA2 na WPA.

  OdpowiedzUsuń
 5. w moim przypadku wystarczylo odznaczyc uwierzytelnianie metoda IEEE 802.1x. Ewentualnie warto zajrzeć tu: http://infoelektron.blogspot.com/2011/10/system-windows-nie-moze-odnalezc.html.

  OdpowiedzUsuń
 6. A mi pomogło to : http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=24561
  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. Protokół internetowy (TCP/IP) --> wlasciwosci --> uzyskaj adres IP automatycznie, uzyskaj adres serwera DNS automatycznie
  2. w zakladce sieci bezprzewodowe --> wlasciwosci --> zakladka uwierzytelnieni --> odznaczyc uwierzytelnianie metoda IEEE 802.1x

  u mnie poszło

  OdpowiedzUsuń