Poszukaj w Google...

niedziela, 7 lutego 2010

Windows XP i kopiowanie konta

Opisując niedawno metodę transferu ustawień i danych pomiędzy Seven a XP, przypomniałem sobie że nie opisałem jeszcze jak to najwygodniej zrobić pomiędzy dwoma kompami z XP. Windows XP co prawda ma już dwóch następców (Vista i Seven), ale czuje się świetnie i długo posłuży;-)

Procedura jest banalnie prosta, wymaga albo sieci komputerowej i odpowiednich uprawnień, albo przenośnego dysku (i uprawnień;-). Idealna sytuacja to taka, kiedy na komputerze źródłowym nie było szczególnych kombinacji, czyli użytkownik trzymał wszystko w swoim profilu. Sytuacje z dodatkową partycją i danymi na niej nieco komplikują sprawę, ale nie dramatycznie;-)

Potrzebny jest nam dostęp do konta z uprawnieniami admina na obu maszynach, oraz login i hasło do konta które chcemy przetransferować. Przed zabiegiem upewniamy się że na nowym komputerze zainstalowane są wszystkie programy niezbędne do pracy. Następnie restartujemy komputer źródłowy i po restarcie NIE logujemy się na niego loginem który będzie przenoszony. Jeśli kopiować będziemy po sieci - możemy się wcale nie logować na komputer źródłowy. Na docelowym logujemy się na konto które podlegać będzie transferowi. Jeśli komputer jest w domenie - to problemu nie ma - konto utworzy się samo, ale jeśli domeny nie ma - trzeba zalogować się najpierw na admina, utworzyć konto o identycznej nazwie jak na komputerze źródłowym. Następnie trzeba się na nie raz zalogować, zrestartować komputer i po restarcie - zalogować na konto admina.

Teraz pozostaje tylko po chamsku skopiować zawartość katalogu C:\Document and settings\nazwa_użytkownika - nadpisując go na komputerze docelowym. To wszystko. Mechanizm działa w sieciach z domenami i na domowych komputerach bez domen. Ważne jest aby po restarcie kompa nie logować się na przenoszone konto - inaczej nie uda się skopiować wszystkich plików. Jeśli komputer źródłowy miał jakieś dane poza profilem - trzeba je też skopiować i umieścić na nowej maszynie na tych samych ścieżkach jak na starej.

Dla własnej wygody - przed kopiowaniem należy oczyścić katalogi Temp i Temporary Internet Files na komputerze źródłowym - po co to kopiować? ;-) Powodzenia życzę....

1 komentarz:

 1. Ty tu oczywiste oczywistosci piszesz a ja gore :-)
  Opisz sprawy na prawde ciekawe!
  Na poczatek proponuje:
  - Asterisk howto (najleiej w ujecziu infoliniowym)
  - Zimbra mini-howto (maszyna juz do mnie jedzie)
  :-)

  OdpowiedzUsuń