Poszukaj w Google...

środa, 23 lutego 2011

Windows Seven 64bit i stara drukarka

Dzisiaj krótko - szybkie rozwiązanie problemu, na który się właśnie natknąłem, a w sieci jakoś słabo z informacją było. Zatem notka dla innych nieszczęśników którzy używają systemów 64bit ze stajni Microsoft.

Moja drukarka to Oki 14ex, podłączona za pomocą małego printserverka Dlink do sieci domowej. Po wifi drukuje na niej kilka komputerów - głównie XP, ale również testowy Seven 32bit nie zgłaszał problemów. Dopiero nowy laptop z Seven 64bit powiedział głośno NIE. Sterowniki na stronie Oki pochodzą sprzed 10 lat i niestety nowszych nie ma. W sieci nie natknąłem się na warte uwagi informacje, poza tymi iż systemy 64bit są nowoczesne i trzeba ich używać, a sterownikami do urządzeń się nie martwić, tylko kupić nowe, wspierane urządzenia. A takiego wała... Moja Oki działa bez zarzutu od lat, toner kosztuje 15 zł i dosypuje się go ze słoiczka i jak na moje potrzeby drukarskie jest genialnie prosta, cicha i tania. No i mam drugą na zapas;-)
Zatem polowanie na jakiś driver czas zacząć. Byłem gotowy zainstalować nawet tryb XP i sprawdzić czy zadziała drukarka, ale okazało się to niepotrzebne. Rozwiązanie problemu jest bowiem tutaj Pobieramy paczuszkę o oszałamiającej wadze nieco ponad 200kB i rozpakowujemy. Nie należy się przejmować że katalog wewnątrz paczki nazywa się AMD64 - instalowałem na Intelu i5 - działa. Klikamy w dodawanie drukarki i pokazujemy wypakowany katalog. I nagle na liście drukarek firmy Okidata objawiają się modele:
OKIPAGE 10e
OKIPAGE 10ex
OKIPAGE 12i
OKIPAGE 14e
OKIPAGE 14ex
OKIPAGE 14i
OKIPAGE 14in
OKIPAGE 18
OKIPAGE 20Plus
OKIPAGE 24
OKIPAGE 24DX
OKIPAGE 6e
OKIPAGE 6ex
OKIPAGE 8C

Wystarczy wskazać naszą i zainstalować. Działa bez zarzutu. Co ciekawe - paczka sterowników jest produkcji Microsoftu i pochodzi z 2006 roku, ale w Seven 64bit próżno ich szukać. No nic, ważne ze się da i działa. Korzystajcie zatem wszyscy;-) Obstawiam że zadziałają owe drivery również z XP i Vistą 64bit, a zapewne Windows Server 2008 64bit również nimi nie pogardzi.

Dziękuję koledze Edwardowi za znalezienie magicznej paczki;-)

15 komentarzy:

 1. a nie masz takiej paczki do panasłonika kxp7100?

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie, ale obstawiam że przeszukanie bazy Microsoftu może takie wykazać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przez przypadek trafiłem na Pana stronę a Mój Tato posiada ową drukarkę czy jest Pan w stanie wysłać linka gdzie owy słoiczek moglibyśmy zakupić?

  Marcin, Rzeszów

  OdpowiedzUsuń
 4. dzieki :) a męczyłam sie z tym pare godzin :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ratunku, jak przejść ten krok: "Klikamy w dodawanie drukarki i pokazujemy wypakowany katalog."? Kiedy klikam dodawanie drukarki, to do wyboru mam labo drukarki sieciowe, albo lokalne na którymś porcie LPT lub COM. Nie ma nic o USB. Na starym kompie z XP drukarka jest normalnie podłączona kablem USB. A windows 7 opisuje ją jako "Unknown device".
  Maciek, Gdańsk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klikamy w dodaj drukarkę, wskazujemy ją (nawet jeśli jest na USB) i pojawia się okienko z wyborem sterownika.

   A jak klikniesz w to Unknown Device - nie pojawia się opcja dodania sterownika? Wówczas wskazujesz katalog z wypakowanymi sterami.

   Usuń
  2. Dziękuję za zainteresowanie. Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz - byłem poza domem i dopiero wróciłem.
   W międzyczasie posunąłem się o krok dalej.
   1. Po podłączeniu drukarki kablem USB pojawia sie dymek „not recognized device” i znika.
   2. Kilkam w „Add printer”, pojawia się okienko, w którym wybieram "Add local printer" i pojawia się kolejne okienko, w którym muszę podać port, ale do wyboru mam tylko LPT i COM, nie ma USB. W Managerze Urządzeń sprawdziłem, że port USB, do którego podłączony jest kabel USB drukarki ma numer Port_#0003.Hub_#0004 (widać to z komentarzem: Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)). Wybieram więc "create new port" i podaję ten numer, klikam next i dochodze do okienka, gdzie pozwala mi wybrać te sterowniki, o które nam chodzi.
   3. Wybieram folder ze sterownikami, pojawia się lista drukarek, wybieram okipage 14ex, klikam "next".
   4. Pojawia się okienko z błędem o takiej treści:
   "Printer driver was not installed. Operation could not be completed (error 0x00000002).
   5. Klikam "OK" i wszystkie okienka związane z istalacją sterownika znikają.
   6. Przy kolejnej próbie port już mam zdefiniowany, mogę go wybrać spośród listy dostepnych portów.

   Maciek, Gdańsk

   Usuń
  3. Obawiam się że wiele nie pomogę. Nigdy nie podłączam drukarek przez USB, zawsze po sieci. Ponadto nie mam już tej drukarki od jakiegoś czasu i nie jestem w stanie przeprowadzić u siebie symulacji.

   Usuń
  4. No, ale jak "po sieci"? Ta drukarka nie ma ani WiFI ani gniazda sieciowego przecież? :/

   Usuń
  5. W drugim akapicie napisałem przecież, używałem jej przez printserver, wpinany wprost w złącze drukarki. Produkt dlink jak dobrze pamiętam. Teraz powinien na allegro grosze kosztować...

   Usuń
 6. moja leciwa 14ex śmiaga w windows 10, instalacja w trybie bez sprawdzania podpisu cyfrowego, w sterowniku procesor wydruku ustawione : us008PC us003PC i winprint a w drukarce w menu wyłączony port równoległy i nagle ruszyła :)
  niby windows 10 ma wbudowany ten sterownik albo go ściąga ale nie chciało ruszyć.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. witam Miałem PC w naprawie i postawili mi nowy system.
  Męczę się z dodaniem drukarki OKIPAGE 6EX.
  Na poprzednim systemie WIN 10jakoś postawiłem tę drukarkę.
  Trafiłem na tę stronę. Klikam na skrót do pliku ale dostaję komunikat, że strona już nie istnieje.
  Czy mogę liczyć na przesłanie mi na maila tego czarodziejskiego pliku?
  sp9dac@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. A jeśli chodzi o tusze do drukarek to zazwyczaj kupujecie oryginały czy raczej kupujecie zamienniki? Mam nową drukarkę i kompletnie nie mam pojęcia, na co postawić, więc jakieś fajne porady na pewno będą mi potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zakup oryginalnych tonerów do tak starego modelu drukarki może być bardzo kłopotliwe.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zamienniki tuszy do drukarek to korzystna alternatywa dla oryginalnych wkładów, oferująca porównywalną jakość druku przy znacznie niższej cenie. Są one kompatybilne z wieloma modelami drukarek atramentowych, co czyni je popularnym wyborem zarówno w biurach, jak i w domach. Zamienniki tuszy są dostępne w różnych pojemnościach i kolorach, co pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wybór zamienników tuszy do drukarek to oszczędność kosztów eksploatacyjnych oraz wsparcie dla ekologicznych rozwiązań, ponieważ wiele z nich jest produkowanych z recyklingowanych materiałów.

  OdpowiedzUsuń