Poszukaj w Google...

piątek, 16 października 2009

Windows 7 - zmiana wyglądu

W Windows 7 Microsoft zafundował użytkownikom kilka niespodzianek. Przykrych. Usunięto klasyczne menu start, znane od Windowsa 95, usunięto też pasek szybkiego uruchamiania (Quick Launch), w zamian dodano milion zbędnych funkcji. Zbędnych, bo umożliwiają zrobienie tego co dawniej robiłem jednym kliknięciem - pięcioma. Poza tym mnie bardzo irytuje dynamicznie zmienne menu - nie chce tam mieć najczęściej używanych opcji, tylko wszystkie za każdym razem. Nie będę się teraz denerwował - podzielę się za to metodami odzyskania normalnego wyglądu Windows 7.

Przywrócenie wyglądu klasycznego 


 Tak wygląda Seven domyslnie - po zainstalowaniu

Klikamy na Start -> Panel Sterowania. Odszukujemy moduł Wygląd i Personalizacja a pod nim Zmień kompozycję. Klikamy dwukrotnie. Zobaczymy kompozycje dla interfejsu Aero, zaś niżej Kompozycje podstawowe i o wysokim kontraście - wśród nich styl o nazwie Klasyczny Windows. Klikamy pracowicie i już po chwili mamy to:


 
Ikony na pulpicie 

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze kilku ikon na pulpicie. Konkretnie Moje dokumenty, Mój komputer i Moje miejsca sieciowe. Aby je odzyskać należy jeszcze w oknie zmiany tematów wybrać po lewej jego stronie opcję Zmień ikony pulpitu. Wyskoczy małe okienko:Zaznaczamy to co nam do szczęścia potrzebne. Komputer - to dawny Mój komputer, Pliki użytkownika to Moje dokumenty, Sieć to Moje miejsca sieciowe,  Panel sterowania nie wymaga objaśnień. Ekran zaczyna juz wyglądać przyzwoicie.

Pasek Szybkiego Uruchamiania 

Brakowało mi jeszcze jednego drobiazgu. Oto zrzut mojego normalnie używanego paska startu z XP:
Mam na nim włączony pasek narzędzi Quick Launch, czyli Szybkie uruchamianie. Dzięki temu nawet kiedy mam zapchany cały ekran oknami - mogę szybko uruchomić okno Mojego komputera, czy inny potrzebny program. W Seven zrezygnowano z tego paska, w zamian dając dokowanie i inne wynalazki. Oczywiście da się włączyć klasyczny pasek Szybkiego uruchamiania i normalnie dodawać do niego skróty.

Oto receptura:
Klikamy RMB* na pustym miejscu paska startu i wybieramy Zablokuj pasek zadań - tak aby opcja ta została odznaczona. Teraz ponownie RMB w tym samym miejscu i wybieramy Paski narzędzi -> Nowy pasek narzędzi. Następnie musimy odszukać pożądany przez nas pasek. Znajduje się on tutaj:
C:\Użytkownicy\user\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

Katalog AppData jest normalnie ukryty - więc przed operacją należy włączyć wyświetlanie ukrytych plików i katalogów. 

Teraz potwierdzamy utworzenie paska i pokazuje się on przy zegarku. Dzięki uprzedniemu odblokowaniu paska start - można go przesunąć. Pozostaje jeszcze pozbycie się etykiet. Klikamy na napis Quick Launch RMB i odznaczamy NAJPIERW opcję Pokaż tekst. Klikamy ponownie i odznaczmy Pokaż tytuł

Dzięki powyższym czynnościom - pasek w Seven wygląda tak:Bez problemu można dodawać własne skróty za pomocą przeciągania, a przy okazji odzyskaliśmy ikonkę Pokaż Pulpit. W Seven umieszczono w prawym dolnym rogu ekranu - jakoś wolę ją w lewym;-)

Klasyczne Menu Start 

Niestety w Windows Seven nie ma klasycznego menu start. Zostało definitywnie usunięte. Po zmianie skórki całego Seven na klasyczną - wygląda ono lepiej, ale jest to jednak nowe menu. W prosty sposób przywrócić klasycznego się nie da. Przynajmniej na razie. Mówię o tym dlatego że spędziłem sporo czasu szukając sposobu - więc możecie zaoszczędzić swój czas. Jeśli ktoś chce skorzystać z protez - tutaj znajdzie receptę. Mam nadzieję że kiedy Seven stanie się popularnym systemem - ktoś wpadnie na to jak uruchomić klasyczne Menu Start rodem z Windowsa 95.Na powyższym zrzucie ekranowym nałożyłem menu start z klasyczną skórką, na interfejs Aero - wyraźnie widać że menu jest mniejsze. W pełni klasyczne - byłoby jeszcze mniejsze.

Podsumowanie 

Po wszystkich zabiegach uzyskałem  następujący wygląd:Tak, wiem, jest brzydkie. I takie ma być - funkcjonalne i proste. Bo system operacyjny to nie twarz modelki żeby go ciągle tapetować i ozdabiać. Ma być wyłącznie pośrednikiem między sprzętem a uruchamianymi programami.

*RMB  - Right Mouse Button - Prawy Klawisz Myszy. 


7 komentarzy:

 1. Ja osobiście lubię rzeczy ładne, lubię się rzeczami takimi otaczać, i chcę, żeby rzeczy oprócz bycia funkcjonalnymi, były też ładne. Dlatego też nie przeszkadza mi ładność OSu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Owszem, rzeczy ładne są ładne, ale ładność OSu nie może przesłaniać funkcjonalności. Microsoft ma z tym coraz poważniejsze problemy.

  OdpowiedzUsuń
 3. uzywam w7 juz ladnych pare miesiecy i moja rada brzmi, zamiast robic z nowego stare juz na poczatku, po prostu sprobuj sie przyzwyczaic. dynamiczne menu jest super sprawa, quick launch sa po proste niepotrzebne. najlepsze w tym os'ie jest to, ze nie musisz niczego szukac! zadnych ustawien, a tym bardziej programow! po prostu kilkasz w stary i wpisujesz 2, 3 litery tego co chesz odpalic i juz widzisz to na samej gorze menu. to jest sposob o wile szybszy nawet niz szykanie jednej sposrod kilkunastu ikon quick lunch...

  korzystaj z rozwoju, a nie probuj rzeczy na sile dopasowywac do tych z przeszlosci. to tak jakbys swoja nowa dziewczyne probowal przebrac i upodonic do poprzedniej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za rady. Popatrz teraz na to tak jak ja - raz robię skrót na QL - potem weń raz klikam mimo zajętego całego pulpitu i odpalam potrzebny program. W przypadku który opisałeś - muszę kliknąć w start, wpisać 2,3 litery i kliknąć w to co się pojawi. Czujesz różnicę?

  Teraz dynamiczne menu - wolę zwykłe bo wiem że to co ustawiłem tutaj tydzień temu nadal jest w tym samym miejscu. W menu dynamicznym - albo już zostało ukryte - więc kolejne kliknięcie żeby odkryć, albo w ogóle zniknęło bo nieużywane i system ZA MNIE uznał że mi to zbędne.

  Pozwolisz więc że będę trwał przy swoich tradycyjnych, szybkich przyzwyczajeniach. I Windows Seven będzie u mnie wyglądał tak jak ja a nie M$ chce. Pomijam tutaj już kwestie prędkości komputera na minimalistycznych ustawieniach.

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie sie podoba iz Win7 zostało "wykastrowane" z OE :) Wreszcie skasowali tego śmiecia z systemu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma tutaj mowy o OE tylko o QL - Quick Launch. Co do OE - mam to samo zdanie - śmieć;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. czy w windows 7 trzeba używać patchy żeby korzystać z innych motywów niż te oficjalne?

  OdpowiedzUsuń